Obecné - Návrhář dotazů: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace značka: editace z Vizuálního editoru |
Bez shrnutí editace značka: editace z Vizuálního editoru |
||
Řádek 1: | Řádek 1: | ||
== Co to je? == | == Co to je? == | ||
Návrhář dotazů je funkce, která se vyskytuje ve všech modulech. V této souvislosti uvažujme výraz „dotaz“ jako požadavek uživatele po konkrétním výstupu z předem stanovených dat. Pod pojmem „návrhář“ si potom můžeme představit způsob dosažení požadovaného výsledku. Tento způsob definuje sám uživatel. Jakmile uživatel daný dotaz vytvoří, může si jej uložit a používat | Návrhář dotazů je funkce, která se vyskytuje ve všech modulech. V této souvislosti uvažujme výraz „dotaz“ jako požadavek uživatele po konkrétním výstupu z předem stanovených dat. Pod pojmem „návrhář“ si potom můžeme představit způsob dosažení požadovaného výsledku. Tento způsob definuje sám uživatel. Jakmile uživatel daný dotaz vytvoří, může si jej uložit a používat opakovaně, nebo měnit. Je důležité zmínit, že návrhář dotazů je pro každého uživatele specifický, jelikož rozsah dat, ve kterém může uživatel hledat je individuální. Každý uživatel může hledat pouze v těch datech, ke kterým má umožněný přístup neboli oprávnění. | ||
Ve zkratce řečeno, návrhář dotazů nabízí nejrozsáhlejší a nejkomplexnější možnosti vyhledávání v takovém souboru dat, ke kterému má uživatel přístup. V tomto návodu si ukážeme konkrétní tvorbu jednoho takového dotazu a jeho výstup. | Ve zkratce řečeno, návrhář dotazů nabízí nejrozsáhlejší a nejkomplexnější možnosti vyhledávání v takovém souboru dat, ke kterému má uživatel přístup. V tomto návodu si ukážeme konkrétní tvorbu jednoho takového dotazu a jeho výstup. |
Verze z 20. 7. 2022, 06:52
Co to je?
Návrhář dotazů je funkce, která se vyskytuje ve všech modulech. V této souvislosti uvažujme výraz „dotaz“ jako požadavek uživatele po konkrétním výstupu z předem stanovených dat. Pod pojmem „návrhář“ si potom můžeme představit způsob dosažení požadovaného výsledku. Tento způsob definuje sám uživatel. Jakmile uživatel daný dotaz vytvoří, může si jej uložit a používat opakovaně, nebo měnit. Je důležité zmínit, že návrhář dotazů je pro každého uživatele specifický, jelikož rozsah dat, ve kterém může uživatel hledat je individuální. Každý uživatel může hledat pouze v těch datech, ke kterým má umožněný přístup neboli oprávnění.
Ve zkratce řečeno, návrhář dotazů nabízí nejrozsáhlejší a nejkomplexnější možnosti vyhledávání v takovém souboru dat, ke kterému má uživatel přístup. V tomto návodu si ukážeme konkrétní tvorbu jednoho takového dotazu a jeho výstup.
Pro účely tohoto návodu využijeme modulu UCE, nicméně jak již bylo zmíněno výše, návrhář dotazů se nachází v každém modulu SEIWINU 5 a v každém funguje stejným způsobem, takže volba modulu pro tento návod není nikterak podstatná.
Kde návrhář dotazů najdeme?
Tuto funkci nalezneme v každém modulu na ovládacím panelu v levém horním rohu obrazovky. Klikneme na něj levým tlačítkem, a návrhář se nám otevře.
Zobrazení a orientace v návrháři
Jakmile návrhář otevřeme, ukáží se nám všechny dosud vytvořené dotazy. Pokud jste doteď nikdy s návrhářem dotazů nepracovali, bude obsahovat pouze složku „Uživatelské dotazy“, která je výchozí kořenovou složkou, jež obsahuje všechny ostatní složky a dotazy. Tuto kořenovou složku není možné odstranit.
Na obrázku níže vidíme rozložení ukázkového návrháře dotazů. Podstatná tlačítka nalezneme v červeně ohraničeném obdélníku, který můžeme označit jako ovládací panel návrháře dotazů. Jednotlivé dotazy vytváříme pomocí tlačítka „Nový dotaz“. Dotazy můžeme umísťovat do složek, které vytvoříme pomocí tlačítka „Nová složka“.
Stiskem klávesy F2 na aktuálně zvolené složce nebo dotazu je možné složku nebo dotaz přejmenovat. Přejmenování je také možné stiskem levého tlačítka myši na názvu a následným čekáním bez pohybu myši. Přesouvat složky nebo dotazy do jiných složek je možné přímým přetažením pomocí levého tlačítka myši. Právě označená složka či dotaz je ohraničená orámováním. V našem případě se jedná o dotaz „Nový dotaz“ na obrázku níže.
Prozatím tlačítka z ovládacího panelu odložíme a pustíme se do tvorby nového dotazu, kde si blíže možnosti této funkce vysvětlíme.
Vytvoření nového dotazu a složky
Jak již bylo řečeno výše, nový dotaz vytvoříme, pomocí stejnojmenného tlačítka na ovládacím panelu návrháře dotazů.
Vytvořil se nám nový dotaz. Na obrázku níže jej můžeme vidět. Přejmenujeme si jej pomocí klávesy F2 na „Návod – TEST“.
Dále vytvoříme novou složku pomocí stejnojmenného tlačítka na ovládacím panelu. Stejným způsobem přejmenujeme i tuto složku na „Návod – testovací složka“. Posléze přetáhneme náš nový dotaz do této složky pomocí myši.
Výsledek bude vypadat následovně:
Nastavení dotazu
Nyní přistoupíme k samotnému nastavení našeho nového dotazu. V prvé řadě musíme náš dotaz označit. Docílíme toho pomocí levého tlačítka myši. Označený dotaz bude zvýrazněn černým orámováním, viz obrázek výše v červeném obdélníku. Jakmile máme dotaz označený, klikneme na ovládacím panelu na tlačítko „Editovat“.
Data
Jakmile tak učiníme, objeví se nám editor dotazů. Na dalším obrázku si představíme rozložení jednotlivých informací v tomto okně.
V červeném obdélníku se nachází záložky, na kterých budeme náš dotaz blíže specifikovat. Záložky „Data“ a „Pole“ jsou povinné. Záložka „Podmínky“ je nepovinná. Záložka „Výsledek“ zobrazuje výsledek dotazu. V prvotním zobrazení se nám otevře první ze záložek s názvem „Data“. Tato záložka, jak již název napovídá, dává uživateli možnost zvolit takový datový zdroj, ze kterého chceme vyhledávat. Nabízené datové zdroje jsou následně zobrazeny v zeleně ohraničeném čtverci. Tato data jsou závislá modul od modulu. Pokud tedy otevřeme modul UCE, jako v našem případě, tak uvidíme pouze ta data, která do tohoto modulu spadají. Obsah seznamu se však může lišit v závislosti na přístupových oprávněních a může obsahovat datové zdroje z více modulů současně (UCE, MTZ apod.). Obrázek je pouhým výstřižkem z celé obrazovky, takovýchto datových zdrojů nabízí modul UCE více, ale pro přehlednost obrázku byla tato data vystřižena.
Jak již bylo zmíněno, nad těmito datovými zdroji máme možnost vyhledávat a tvořit dotaz. Z nabídky dat však musí uživatel vybrat a zaškrtnout právě jeden soubor, nikoliv více.
Označíme libovolný datový zdroj, jelikož bez tohoto úkonu bychom nemohli dále pokračovat. V případě změny datového zdroje (zaškrtnutí jiného řádku) se aktuální definice dotazu (pole, podmínky atd.) smaže.
Jakmile datový zdroj označíme, v pravém horním rohu obrazovky se nám zobrazí bližší popis zvoleného datového zdroje. Tato funkce je velice užitečná, neboť objasňuje uživateli, zda se jedná o právě ten datový zdroj, ze kterého chce uživatel čerpat. V případě našeho datového zdroje vypadá objasnění takto:
Pakliže v tomto objasnění najdeme to, co požadujeme, vybereme daný datový zdroj zaškrtnutím fajfky. Bez volby datového zdroje není možné v návrhu dotazu pokračovat!
Když máme datový zdroj zaškrtnut fajfkou, přecházíme k vyplnění druhé povinné záložky, kterou je „Pole“.
Pole
Na této záložce vybíráme pole ze zvoleného datového zdroje. U námi zvoleného zdroje, tedy „Náklady od poč. roku za měsíc 1/2022“ vypadá nabídka polí následovně:
Jednotlivá pole se vybírají zaškrtnutím příslušného řádku fajfkou. Nyní si vysvětlíme jednotlivé sloupce, které jsou otevřené pro editaci.
Nadpis sloupce
Pole obsahuje uživatelem definovaný nadpis pro příslušné pole. Pokud není vyplněno, použije se údaj ze sloupce „Zkrácený název“.
Formát
Pole obsahuje definici zobrazení hodnot pro příslušné pole. Má význam pouze u číselných polí.
Agregace
Pole umožňuje definovat agregační funkci na dané pole. Seznam agregačních funkcí se liší podle typu pole (Součet, Minimum apod). Výpočet zvolené funkce se provádí vždy za skupinu polí bez uvedené agregační funkce.
Jednoduše řečeno, políčka, která označíme, ale nevyplníme u nich sloupec agregace, budou tzv. klíčem našeho dotazu. Každé další políčko, které vybereme, přičemž zároveň vyplníme i sloupec agregace, se následně bude vztahovat pouze k našemu zvolenému klíči.
Kromě předdefinovaných polí z datového zdroje je možné definovat vlastní pole. Vlastní pole je možné vložit pomocí klávesy INSERT. Této problematice se detailně zabývá naše uživatelská příručka, kterou naleznete v nápovědě u nabídky modulů.
V samém závěru návodu je detailně popsán jeden případ z praxe, na kterém jsou výše popsané informace ukázány. Výše formulované věty se mohou zdát matoucí, ale slibujeme, že po zhlédnutí tvorby jednoho z ukázkových dotazů bude vše srozumitelné.
Podmínky
Jakmile máme hotovou práci i v záložce „Pole“, systém nás nechá pokračovat do záložky „Podmínky“. Tato záložka především slouží k nastavení filtru, který bude aplikován na vybraný zdroj dat, který jsme navolili v záložce „Pole“. Pokud bychom například v předchozí záložce zvolili jako klíč dotazu „Účet“, můžeme v této záložce blíže specifikovat, které účty opravdu chceme vyhledávat. Můžeme zde např. vybrat, že nás zajímají pouze účty nákladové, tzn. pětkové.
Výsledek
Tato záložka již slouží k samotnému zobrazení výsledných dat. Na obrázku níže můžeme vidět, že záložka obsahuje celkem 3 formy vyobrazení výsledků. Prvním, který i na obrázku vidíme, se nazývá „Základní zobrazení“.
Velmi zajímavé je však zobrazení analytické. Pakliže překlikneme na toto zobrazení, systém nám nabídne velké množství možností, pomocí kterých můžeme naši výslednou tabulku modifikovat.
Na obrázku výše vidíme rozložení analytického zobrazení. V červeném ohraničení jsou řádky, které jsme označili v záložce „Pole“. Pod červeným ohraničením si můžeme všimnout několika bílých slov. Jedná se o „Pole pro data“, „Pole pro sloupce“ a „Pole pro řádky“. Toto zobrazení je interaktivní, což znamená, že jednotlivá pole v červeném obdélníku můžeme libovolně přesouvat a tím tak tvořit vlastní tabulku, která bude pro každého nejvíce přehledná. Jednoduchým uchopením těchto polí levým tlačítkem myši a následným přetažením do jedné z výše uvedených sekcí tak dosáhneme možnosti vytvoření individuálních vyobrazení naších hodnot, které bude uživateli nejvíce vyhovovat.
Nyní přestoupíme k samotnému příkladu z praxe.
Příkladné využití funkce návrháře dotazů v praxi
Výše popsané si ukážeme na konkrétním příkladu, abychom tuto problematiku snáze pochopili.
Uvažujme situaci, kdy je naše organizace tvořená několika útvary. Tyto útvary samostatně fungují a při jejich práci a vzájemných stycích dochází k tvorbě nákladů a výnosů, které dohromady tvoří celkovou ekonomickou situaci v organizaci. Pomocí návrháře dotazů se pokusíme zjistit, jak si jednotlivé útvary vedou. Které útvary dosahují v daném měsíci výnosů, a u kterých naopak převládají náklady nad výnosy.
Otevřeme si proto dotaz, který jsme vytvořili na samém začátku návodu s názvem: „Návod – TEST“ pomocí tlačítka „Editovat“ na ovládacím panelu.
Otevře se nám nyní první ze záložek, tedy „Data“. Stejně jako na začátku tohoto návodu vybereme jako náš datový zdroj, ze kterého chceme data čerpat, řádek s názvem: „Náklady od poč. roku za měsíc 1/2022“
Na začátku tohoto návodu jsme si již popisovali záložku „Data“.
Obrázek číslo 8, který je již v návodu v této záložce použit, blíže specifikuje tento datový zdroj v pravém horním rohu obrazovky.
Jakmile máme datový zdroj úspěšně zaškrtnutý, překlikneme na záložku „Pole“.
Klíčem, podle kterého budeme náš dotaz tvořit, budou samotné útvary, potažmo jejich názvy. V políčku pole tudíž označíme a zaškrtneme fajfkou řádky s názvem: „Útvar“ a „Název útvaru“.
Zajímají nás náklady a výnosy za měsíc jednotlivých útvarů. Tyto řádky tedy rovněž zaškrtneme, nyní však vyplníme i sloupce formát, ve kterém budeme specifikovat vepsanou číselnou hodnotu a zároveň sloupec agregace, kdy budeme chtít, aby byly náklady i výnosy za měsíc již sečteny do jedné buňky pro vyšší přehlednost. Tímto vyplněním rovněž dosáhneme toho, že zmiňované náklady a výnosy za měsíc, budou vztahovány pouze k našemu klíčí, kterým je „Útvar“, neboť u něj není sloupec agregace vyplněn.
Vyplnění bude vypadat takto:
Vyplnění bude tedy vypadat takto:
Pole 15 se nazývá „Výsledek za měsíc“. Abychom měli náš výsledek opravdu přehledný, bylo by vhodné jej rovněž vyplnit stejně jako náklady a výnosy za měsíc.
Abychom si však ukázali, jak je možné vlastní pole definovat, vytvoříme si stejné pole ručně.
Klikneme na tlačítko „Insert“, čímž vytvoříme nový, prázdný řádek.
Nyní přejdeme k vyplňování tohoto řádku.
Doposud jsme řádek vyplnili, jak můžeme vidět na obrázku výše. Teď se nacházíme ve sloupci s názvem „Vzorec“. Klikneme na 3 tečky, které jsou na obrázku červeně zvýrazněné.
Objeví se nám nové okno, ve kterém vzorec specifikujeme. Naším cílem je zjistit celkovou hodnotu jednotlivých útvarů po odečtení nákladů od výnosu za daný měsíc.
Tyto hodnoty nalezneme v nabídce a přesuneme je s příslušným znamínkem do okna pro tvorbu vzorce.
Jakmile máme vzorec sestavený, potvrdíme volbu pomocí tlačítka „Ok“.
V tuto chvíli již doplníme sloupce formát a agregace jako dříve a nezapomeneme tento řádek rovněž zaškrtnout fajfkou.
Následně náš výběr v záložce „Pole“ opět uložíme pomocí stejnojmenného tlačítka na ovládacím panelu.
Nyní máme datový zdroj i jednotlivá pole úspěšně navolena a přecházíme tudíž na záložku „Podmínky“. V této záložce bychom mohli cokoliv, co jsme vybrali v záložce „Pole“ blíže specifikovat.
Pokud bychom například chtěli, aby se nám zobrazily pouze ty útvary, které nesou číselné označení menší než 25, záložka by vypadala následovně:
Obrázek výše však slouží pouze k ilustračním účelům. Tuto podmínku smažeme, jelikož chceme vidět ekonomickou situaci všech útvarů.
Překlikneme na záložku s názvem „Výsledek“.
Přejdeme rovnou do „Analytického zobrazení“, jelikož právě zde můžeme vytvořit právě takovou tabulku, která bude pro naše oči ta nejpřehlednější.
Prvotní zobrazení bude vypadat takto:
V červeně ohraničeném obdélníku nalezneme náš výběr ze záložky „Pole“. Naším úkolem je nyní jednotlivé údaje přesunout pomocí levého tlačítka myši tak, abychom dosáhli tabulky, kterou požadujeme.
V našem případě jsme se rozhodli takto:
S analytickým zobrazením jsme si vyhráli a výslednou tabulku vidíte na obrázku výše. Je však opravdu na každém uživateli, jakým způsobem si své výsledky zobrazí.
Opět nezapomeňme dotaz uložit, jelikož je možné jej používat opakovaně, aniž bychom museli procesem editace procházet znovu.
Možnosti tisku a exportu
Výsledek dotazu lze tisknout i exportovat v elektronické podobě. Pokud klikneme pravým tlačítkem myši na kterýkoliv z údajů červeně zvýrazněných na obrázku číslo 25 tohoto návodu, tak se nám rozbalí nabídka, na které můžeme zvolit způsob, jakým chceme s výsledkem naložit. V našem případě jsme například pravým tlačítkem kliknuli na „Název útvaru“.